UM Żory
BIZNES LUBI
ŻORY
pl | en | de
e-mail
hasło
UM Żory 1UM Żory 2UM Żory 3UM Żory 4UM Żory 5UM Żory 6
  • 02 | Oferta inwestycyjna
 

Hotel Alto
Obiekt powstał na początku 2015r. Alto jest pierwszą „uśmiechniętą" marką hotelową w Polsce, stawiającą przede wszystkim na pozytywne doświadczenie i samopoczucie Gościa. Jest to również idealne miejsce na komfortowy wypoczynek w dobrej cenie, zgodnie z zasadą „Im wcześniej rezerwujesz, tym mniej płacisz". W hotelu oferujemy 108 miejsc noclegowych w 54 specjalnie wyciszonych pokojach, designerską Strefę Widelca i specjalną Strefę Odpoczynku z wygodnymi kanapami i dużym TV. Obiekt przystosowaliśmy też dla osób niepełnosprawnych. Na Gości czekają w nim dodatkowo atrakcyjne nowinki technologiczne.

Sieć Alto i lokalizacja:
Postawiliśmy nie tylko na nowy koncept hotelowy, ale także na wykorzystanie potencjału biznesowego mniejszych polskich miast. Pierwszy obiekt powstał w Żorach, które zlokalizowane są w aglomeracji śląskiej i są miastem z dobrze rozwiniętą infrastrukturą przemysłową. Docelowo chcemy aby nasza nowa marka, w krótkim czasie, wyrosła na lidera lokalnych rynków hotelarskich w całej Polsce.

Prezes Alto Hotels Sp. z o.o.
Artur Hajduk

Poznaj nasz hotel: www.hotelalto.com

Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. powstała w listopadzie 2003 r. Do lutego 2011 r. naszą siedzibą był Chorzów, jednak w wyniku rozszerzenia zakresu działalności firmy, a także chęci dalszego rozwoju postanowiliśmy zmienić lokalizację, a Żory okazały się idealnym miejscem.

Wpływ na naszą decyzję miało wiele argumentów, m.in. lokalizacja Żor przy ważnych szlakach komunikacyjnych, niewielka odległość od większości najważniejszych miast Śląska, a także placówek naukowych (Politechniki Śląskiej, Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa), z którymi możemy teraz jeszcze ściślej współpracować w zakresie prowadzonych badań.

Ważne jest także to, że Żory posiadają tereny przemysłowe, na których działają firmy o różnym profilu. Umożliwia to nam zaopatrywanie się w wiele materiałów i surowców, które wykorzystujemy m.in. w procesie produkcyjnym.

Niewątpliwie ogromne znaczenie dla rozwoju firm na tym terenie ma wyjątkowa przychylność i pro – inwestorska postawa władz miasta. Miasto wspiera inwestorów na każdym etapie prowadzonej działalności, co tym bardziej zachęca do działania w Żorach.

Patrząc na to, jak po dwóch latach zmieniła się nasza firma z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że to był bardzo dobry wybór.

Iwona Gaweł

Prezes Zarządu

Sport-Klinika powstała w 2002 roku. Od początku specjalizujemy się w małoinwazyjnych zabiegach operacyjnych metodą artroskopową (w szczególności zabiegi rekonstrukcyjne i naprawcze stawu kolanowego i ramiennego). Jesteśmy zaliczani do czołowych ośrodków w kraju zajmujących się tego typu zabiegami. Specjalizujemy się także w endoprotezoplastyce stawu kolanowego, biodrowego i ramiennego. Przeprowadzamy zabiegi operacyjne refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia jak również zabiegi komercyjne.

Sport-Klinika pomaga pacjentom już ponad 11 lat. Przez cały ten czas niezmiennie utwierdzamy się w przekonaniu, że decyzja o rozpoczęciu działalności właśnie w Żorach była decyzją właściwą.

Pierwszym ważnym powodem była lokalizacja Żor. Miasto jest doskonale skomunikowane z pozostałymi miastami Polski, pacjenci już 10 lat temu mogli szybko dojechać  autostradą i drogami szybkiego ruchu do Żor. W chwili obecnej mają do dyspozycji już dwie autostrady, co dodatkowo ułatwia przemieszczanie. Pacjenci, przede wszystkim z zagranicy, mają możliwość skorzystać z dwóch lotnisk w Pyrzowicach i Balicach, a stamtąd w krótkim czasie dotrzeć do Żor. Co więcej, Żory leżą w pobliżu pięknych Beskidów, co pozostaje nie bez znaczenia dla pacjentów odwiedzających naszą Klinikę z odległych miejscowości.

Drugi, niezwykle ważny aspekt, to współpraca z lokalnymi władzami. Ta od samego początku układa się bardzo pomyślnie. Zrozumienie, dążenie do rozwiązywania problemów,  chęć  do współpracy oraz wysoki poziom wrażliwości biznesowej to niewątpliwie atuty żorskiego samorządu. To ważny i niezwykle miły akcent móc działać i rozwijać się w profesjonalnej i życzliwej atmosferze.

Decyzja o rozpoczęciu działalności w Żorach, podjęta 11 lat temu, była słuszna. Przekonanie o tym skłoniło nas do dalszego rozwoju Sport-Kliniki. Właśnie zakończona, czwarta już rozbudowa Kliniki, otwiera niezwykle ważny etap. Wybudowaliśmy nowy, luksusowo wyposażony oddział łóżkowy dla pacjentów, Centrum Szkoleniowe dla lekarzy z Polski i zagranicy oraz restaurację, służącą naszym pacjentom oraz gościom. Ale najważniejsze w całej inwestycji było stworzenie możliwości szybkiego i kompleksowego procesu diagnozy i leczenia pacjenta. Oferujemy pacjentowi możliwość postawienia diagnozy oraz zaproponowania metody leczenia czy rehabilitacji w ciągu zaledwie jednego dnia. Kompleksowość, którą oferujemy pacjentowi, podnosi jakość naszych usług, na poziom którego nie powstydziłyby się najlepsze światowe kliniki.

Wiesław Dobrowolski

Prezes Zarządu

Klinika Chirurgii Endoskopowej Sp. z o.o.

 

Mokate to grupa 9 firm zatrudniających ponad 1500 osób w zakładach m.in. w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wytwarzająca około 1200 produktów, sprzedawanych na wszystkich kontynentach świata. Jest jednym z największych producentów kawy rozpuszczalnej i herbaty w Polsce, Czechach, na Słowacji oraz Węgrzech.

Mokate to również czołowy producent półproduktów do przemysłu spożywczego w Europie. W tej ostatniej kategorii wiodącym zakładem jest właśnie placówka Mokate w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Żorach.

Dlaczego Żory?

Braliśmy pod uwagę wiele czynników. Ważna była bliskość zakładu Mokate w Ustroniu, naszej pierwszej siedziby. Poza tym Żory są doskonale skomunikowane z naszymi południowymi sąsiadami. Biorąc pod uwagę koszty logistyczne Żory były doskonałym wyborem - dzięki temu mamy łatwy dostęp do rynku składającego się z prawie 100 milionów konsumentów.

Ważne jest również to, aby miejsce, w którym funkcjonuje firma, było przyjazne dla biznesu. Liczy się więc dobra współpraca z samorządem, profesjonalnymi urzędnikami, wyczerpująca oferta inwestycyjna, odpowiedni rynek pracy - doświadczona kadra menadżerska i przyszli potencjalni pracownicy - studenci, których na Śląsku jest blisko 250 tysięcy.

Nie bez znaczenia dla sprawnego funkcjonowania dużego przedsiębiorstwa są również warunki bytowe pracowników. Żory są miastem przyjaznym nie tylko biznesowi ale i mieszkańcom, co niestety nie wszędzie jest regułą. Przyjazne i atrakcyjne miasto to bardzo ważny atut, szczególnie dla naszych pracowników przybyłych z innych miast Polski a nawet z zagranicy.

Dzisiaj z zadowoleniem stwierdzam, że wybór Żor jako siedziby największego zakładu Grupy Mokate, był strzałem w dziesiątkę. Dlatego planujemy dalszą rozbudowę firmy w tym miejscu. Jestem przekonany, że rozwój Mokate w Żorach będzie przebiegał tak, jak do tej pory - doskonale!

dr Adam Mokrysz z Zarządu Mokate

KSSE

„Miałem dzisiaj sen” -  i sen się spełnia. Tak można dzisiaj powiedzieć o wszystkim co się udało zrobić w mieście Żory od 1996 roku na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Determinacja okazywana przez lata i dobra współpraca z władzami samorządowymi to pierwszy pozytywny krok. Ciągle ubogacająca się infrastruktura w Mieście, w tym w pierwszej kolejności drogowa i kanalizacyjna to drugi dobry krok. Duża otwartość na nowe, wola walki z przeciwnościami oraz umiędzynarodowienie struktur Miasta to trzeci dobry krok. W takim otoczeniu Strefa mogła się dynamicznie rozwijać i tę szansę wykorzystała. Owocna współpraca pokazała, że można otwierać kolejne tereny Strefy, w Żorach mamy już trzeci obszar, który będziemy chcieli zagospodarować. Cieszę się, że KSSE S.A. jest w Żorach solidną cegłą wyciągniętą z muru wysokiego bezrobocia końca lat dziewięćdziesiątych.

 

Andrzej Zabiegliński

Wiceprezes – Członek Zarządu

Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

 

Prymat - Jan Gałuszka

Gmina Żory to miejsce o doskonałym potencjale inwestycyjnym, przyjazne dla rozwoju działalności gospodarczej. Potwierdzeniem inwestycyjnej atrakcyjności regionu jest nasza decyzja o przejęciu firmy Smak w Żorach w 2009 roku, a następnie budowa nowego zakładu produkcyjnego.

Żory, jako miasto wchodzące w skład aglomeracji śląskiej, w pełni korzystają z rozwiniętej infrastruktury i sieci dróg, a dogodna lokalizacja to niejednokrotnie klucz do sukcesu w  wprowadzeniu działalności gospodarczej. Poza solidnym zapleczem infrastrukturalnym atutem regionu niewątpliwie jest dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry oraz dynamiczne otoczenie biznesowe.

Jan Gałuszka
Dyrektor Finansowy Prymat Sp. z o.o.

SL

Rozważaliśmy kilka lokacji w Polsce przy wyborze miejsca dla naszej inwestycji, również w sąsiadujących krajach. Otrzymaliśmy interesujące oferty, zwłaszcza ze Słowacji i Czech. Najlepsza oferta pod względem wsparcia lokalnego została nadesłana przez miasto Żory w postaci zwolnień z podatku od nieruchomości i wsparcia administracyjnego dla naszej długoterminowej inwestycji podzielonej na trzy główne etapy. Fakt, że będziemy mogli uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości na przestrzeni kilku lat, podczas gdy nasze inwestycje w Żorach będą się zwiększać jest główną zaletą.
Drugim najistotniejszym czynnikiem, który sprawił, że wybraliśmy Żory a nie inną lokację w Polsce i za granicą jest reputacja Żor, jako miasta przyjaznego biznesowi. Władze Żor są znane, jako urzędnicy rozwiązujący a nie tworzący problemy i bariery dla nowych inwestorów. Przykładem jest fakt, że byliśmy w stanie porozmawiać bezpośrednio z prezydentem Żor, który biegle włada językiem angielskim i rozumie problemy nowych firm w Polsce, to wywarło na nas duże wrażenie. Fakt, że osoba reprezentująca Żory jest wysoko wykwalifikowana i niezawodna sprawia, że jesteśmy spokojni, jako w naszej kulturze bardzo istotnym jest by dobry przykład przychodził z góry.

Inne powody:

- Żory w odróżnieniu od innych miejsc na śląsku są pozbawione kopalnianych szkód. Jest to bardzo duża przewaga Żor nad innymi miejscami w tym regionie.
- Niedawne, znaczące inwestycje w infrastrukturę. Dla SL bardzo ważna sprawą jest dobre połączenie drogowe z naszym głównym partnerem biznesowym w Gliwicach. Dużą rolę odegrał również plan poprawy połączenia z Czechami i Słowacją.
- Dostęp do wysoce wykwalifikowanej i doświadczonej kadry.
- Brak konkurencyjnych dostawców.
- W ostatnich latach miasto Żory bardzo mocno inwestowało, aby poprawić warunki życia mieszkańców. Publiczne i prywatne inwestycje takie jak Miasteczko Westernowe Twinpigs umieszczają Żory w czołówce miast przyjaznych rodzinom. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia naszej kadry i powinno ułatwić pozyskiwanie pracowników chętnych do zamieszkania i podjęcia pracy w Żorach.

Inwestycje korporacji SL w Żorach są podzielone na trzy główne etapy, które zakładają zatrudnienie około 500 ludzi, zależy to od okoliczności biznesu i lokalnego wparcia. Wielu z zatrudnionych będzie kobietami, co powinno pomóc rozwiązać problem bezrobocia w Żorach.
W pierwszym etapie SL planuje zainwestować 7.5 milionów euro w nową placówkę, rekrutacja zacznie się we Wrześniu 2014, do końca pierwszego kwartału 2015 zostanie zatrudnionych 41 pracowników.
Aktualnie SL planuje produkować automatyczne i manualne dźwignie zmiany biegów oraz modułów sterujących gazem/hamulcem/sprzęgłem dla GME (Operl&Chevy). Dalsze etapy przewidują produkcje zewnętrznych systemów oświetlania takich jak reflektory przednie i tylne lampy zespolone, które są flagowym produktem firm SL.

Kum-Sung Suk Prezes SL Poland Sp. z o.o.

Jacek Szymczyk

Instanta Sp. z o.o. zajmuje się produkcją kawy rozpuszczalnej, sprzedawanej pod marką Klienta. Zdecydowaliśmy się na inwestycję w Żorach z wielu powodów. Wśród tych najważniejszych należałoby wymienić: atrakcyjna oferta terenów należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, duże wsparcie ze strony władz miasta, bardzo korzystna lokalizacja pod względem komunikacyjnym w tym pobliska Autostrada A1 i Droga Krajowa nr 81, bliska obecność doświadczonych partnerów biznesowych, a także odpowiedni poziom wykwalifikowanych pracowników, których rekrutujemy nie tylko z samych Żor, ale również z okolicznych miast, m.in. z Jastrzębia Zdroju, Pawłowic czy Rybnika. Wszystko to sprzyja dynamicznemu rozwojowi naszego przedsiębiorstwa i mogę z całym przekonaniem stwierdzić: decyzja o inwestycji w Żorach była jak najbardziej trafiona.

Jacek Szymczyk
Prezes Zarządu
Instanta Sp. z o.o.